Friday, 28 Jun
Talks, Lecture Performances, Concert, Book Presentation

7 pm

Hanseatenweg

Studio Lobby

Human Machine
About Uncertain Landscapes and the Anarchy of the Soul

With Franziska Aigner, Maithu Bùi, Bianca Herlo, Clara Herrmann, HSURAE, Elise Misao Hunchuck, Sonya Isupova, Tiara Roxanne, Helen Turner, Siegfried Zielinski

Welcome: Anh-Linh Ngo

Moderation: Petja Ivanova, Tiara Roxanne, Sinthujan Varatarajah

Music: Pedro Oliveira und Gugulethu Duma

In English

Free admission
Please make a reservation
graftieaux@adk.de

Cooperation: E-WERK Luckenwalde und VISIT / E.ON Stiftung

Sunday, 23 Jun
Performance, Music, Reading

3 pm

John-Heartfield-Haus
Schwarzer Weg 12
15377 Waldsieversdorf

Hannah Höch visits John Heartfield’s garden

With AnniKa von Trier, Helmut Oehring and Michael Krejsa

In German

Free admission

Cooperation: Freundeskreis John Heartfield Waldsieversdorf e.V.

21 – 22 Jun
Music Theatre Miniature

Otto-Spielplatz im Otto-Park
Alt-Moabit 34
10555 Berlin

Manos Tsangaris: GIANT, the mini-stage

Daily at 3 pm, 4:30 pm, 6 pm

For visitors of all ages

With Max Andrzejewski and Mariel Jana Supka, performers

Free admission

Fri 21 Jun 4 pm
Discussion round in the circus tent of the Otto-Spielplatz

With Stefanie Remlinger, Mayor of Mitte district of Berlin, Manos Tsangaris, President of the Akademie der Künste, Berlin, and Bernd Brunner, Head of the Otto-Spielplatz

Moderation: Thomas Büttner

Thursday, 20 Jun
Celebration and Book Presentation

7 pm

Hanseatenweg

Studio Lobby

In the snake grove – 150 years of Serpentara

With Prinz Gholam, Moshtari Hilal, Inger-Maria Mahlke, Terézia Mora, Sarah Nemtsov, Rike Scheffler, ensemble mosaik and installations by Anna Hetzer, Felix Lüdicke, Ruth Kaaserer

Welcome: Manos Tsangaris, President of the Akademie der Künste
Greetings: Ingo Mix, Julia Draganović

In German and Italian

Free admission
Remaining Tickets are only available at the ticket counter on the day of the event.

Wednesday, 19 Jun
Guided Tour

2 pm

Brecht-Weigel Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Famous women

Cemetery tour

Meeting point: courtyard of the Brecht-Haus (Brecht House)

Registration: brechtweigelmuseum@adk.de

In German

€ 7/4

The Murmur of the Cosmos. Sandra Vásquez de la Horra. Käthe Kollwitz Prize 2023, Exhibition view, Photo: Akademie der Künste
19 Jun – 25 Aug
Exhibition

Hanseatenweg

Hall 1

The Murmur of the Cosmos.
Sandra Vásquez de la Horra
Käthe Kollwitz Prize 2023

Tue – Fri 2 – 7 pm
Sat & Sun 11 am – 7 pm

€ 6/4
Free admission under 18 years, Tuesdays and every first Sunday of the month

Tickets

Guided Tours
Tue 5 pm
€ 5 plus exhibition ticket

Tickets for Guided Tours

Exhibition Tour with Sandra Vásquez de la Horra
Tue 13 Aug 5 pm
Buy ticket online

Curator's Tour with Anke Hervol
Sun 25 Aug 12 pm

Tuesday, 18 Jun
Award Ceremony and Exhibition Opening

7 pm

Hanseatenweg

Studio

The Murmur of the Cosmos.
Sandra Vásquez de la Horra
Käthe Kollwitz Prize 2023

With Magdalena Atria Barros, Jenny Graser, Ulrike Grossarth, Katharina Koselleck and Sandra Vásquez de la Horra

Welcome: Manos Tsangaris

Free admission

Exhibition
19 Jun – 25 Aug
Hanseatenweg, Hall 1

Tuesday, 18 Jun
Press Preview

11 am

The Murmur of the Cosmos. Sandra Vásquez de la Horra. Käthe Kollwitz Prize 2023

With
Sandra Vásquez de la Horra, artist
Siegfried Zielinski, media theorist, member of the Visual Arts Section at the Akademie der Künste
Anke Hervol, exhibition curator, Visual Arts Section
Welcome address: Manos Tsangaris, President of the Akademie der Künste

The exhibition hall is open from 10 am.

Akademie der Künste, Hanseatenweg 10, 10557 Berlin
Please register at: 030 200 57-1514, presse@adk.de

Saturday, 15 Jun
Summer Party

3 pm

Brecht-Haus
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Summer Party at Brecht House

With Esther Esche, Andrej Hermlin, Hanni Lorenz, Ekkehard Maaß, Judith Schalansky, Regina Scheer, Erdmut Wizisla and students of the Ernst Busch Academy of Dramatic Arts

Music: Andrej Hermlin, Malonda, Simon Stock

In German

Free admission

Friday, 14 Jun
Film and Talk

7 pm

Hanseatenweg

Studio

Elfi Mikesch: Krieg oder Frieden (War or peace)

Krieg oder Frieden, G 2024, 85 min
Documentary essay by Elfi Mikesch

With Ekhart Hahn, Eva Mattes, Elfi Mikesch et al.

Moderation: Bert Rebhandl

Live-Act: Mona Mur & En Esch + G.A. Schiewe

In German

€ 7.50/5

Wednesday, 12 Jun
Guided Tour

2 pm

Brecht-Weigel Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Brecht and his people

Cemetery tour

Meeting point: courtyard of the Brecht-Haus (Brecht House)

Registration: brechtweigelmuseum@adk.de

In German

€ 7/4

Tuesday, 11 Jun
Reading and Talk

7 pm

Pariser Platz

Plenary Hall

SINN UND FORM. The rediscovered Archive

With Paul Bernewitz, Friedrich Dieckmann, Kerstin Hensel, Angela Krauß

Reading: Ulrich Matthes

Moderation: Elisa Primavera-Lévy and Matthias Weichelt

Welcome: Manos Tsangaris

In German

€ 7.50/5

Tuesday, 11 Jun
Guided Tour

2 pm

Anna Seghers Museum
Anna-Seghers-Str. 81
12489 Berlin

Anna Seghers in the circle of her friends

Themed tour

Registration: annaseghersmuseum@adk.de

In German

€ 5/2.50

Friday, 7 Jun
Guided Tour

1 pm

Brecht-Weigel Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Discovering Brecht between Chausseestraße and the Berliner Ensemble

Literary walk from Brecht-Haus (Brecht House) to Berliner Ensemble

Meeting point: courtyard of the Brecht-Haus

Registration: brechtweigelmuseum@adk.de

In German

€ 7/4

Thursday, 6 Jun
Open Studios

6 pm

Hanseatenweg

Ateliers

JUNGE AKADEMIE: Open Studios

With Maithu Bùi, Josephine Macken, Steloolive

Free admission

Thursday, 6 Jun
Guided Tour

2 pm

Anna Seghers Museum
Anna-Seghers-Str. 81
12489 Berlin

How Netty Reiling became Anna Seghers

Themed tour

Registration: annaseghersmuseum@adk.de

In German

€ 5/2.50

Wednesday, 5 Jun
Guided Tour

2 pm

Brecht-Weigel Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Famous women

Cemetery tour

Meeting point: courtyard of the Brecht-Haus (Brecht House)

Registration: brechtweigelmuseum@adk.de

In German

€ 7/4

3 – 4 Jun
Lectures, Readings, Talks, Film

Pariser Platz

Plenary Hall

Franz Kafka – The Second Century Kafka Kaleidoscope: Lectures, Readings, Talks, Film

Each from 7 pm

With Ulrike Draesner, Aris Fioretos, Hans-Gerd Koch, Katja Lange-Müller, Thomas Lehr, Kathrin Röggla, Kathrin Schmidt, Reiner Stach, Cécile Wajsbrot

Welcome: Kerstin Hensel, Thomas Lehr and Nathalie Mälzer
Kafka-Declamation: Linus Hüsam
Moderation: Maike Albath and Meike Feßmann

Each from 6 pm
Film in the Blackbox

In German

€ 7.50/5

The event on 3 June is sold out.

Buy ticket for 4 June

Sunday, 2 Jun
Guided Tour

11 am – 4 pm

Anna-Seghers-Museum
Anna-Seghers-Str. 81
12489 Berlin

Museum Sunday at the Anna Seghers Museum

Guided tours at 11 am, 1 pm, 3 pm

Admission from 15 min before start

Registration: annaseghersmuseum@adk.de

In German

Free admission

1 – 2 Jun
Festival

NODES – Festival for Electroacoustic Music and Sound Art

Sat 1 Jun

3, 6 and 11 pm, Concert installation
Stefan Streich – Vier Celli
Free admission

4 pm, Concert
Berliner Lautsprecherorchester
€ 7,50/5

7 pm, Concert
DEGEM FH80, Dedicated to Folkmar Hein’s birthday
€ 15/9

9 pm, Concert
subharmonisch,
Manfred Miersch feat. Kalma
€ 7,50/5

10 pm, Performance
sample&hold#7,
Viola Yip & Katharina Zimmerhackl
€ 7,50/5

Sun 2 Jun

11 am, Radio cooperation
Radio Industry
Free admission


Please find below the Akademie der Künste's digital offers.