29 Jul – 30 Oct
Cabinet Exhibition

Schloss Branitz
Robinienweg 5
03042 Cottbus

Artists, Colleagues, Collectors: Carl Blechen and the Fricks

Wed – Mon 10 am – 5 pm

In cooperation with Stiftung Fürst-Pückler Museum Park and Schloss Branitz

€ 9/7

Wednesday, 26 Jul
Guided Tour

2 pm

Brecht-Weigel-Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Brecht and his people

Cemetery tour

Meeting point in the courtyard of the Brecht House 

Registration: brechtweigelmuseum@adk.de

In German

€ 6/4

Friday, 21 Jul
Guided Tour

1 pm

Brecht-Weigel-Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Thursday, 20 Jul
Concluding Presentation

7 pm

Freie Universität Berlin
Foyer im Institut für Theaterwissenschaft
Grunewaldstr. 35
12165 Berlin

seeing seeing Valeska Gert Guest Professorship Navtej Singh Johar

With students of the Master’s program in Critical Dance Studies at FU Berlin

In English

Free admission

Thursday, 20 Jul
Guided Tour

2 pm

Anna-Seghers-Museum
Anna-Seghers-Str. 81
12489 Berlin

Wednesday, 19 Jul
Concert

8 pm

Hanseatenweg

Studio Lobby

sample&hold #4: 4x4-Phonie

With works by Suzanne Ciani, Else Marie Pade and John Chowning

In cooperation with klangzeitort

€ 13/7

Wednesday, 19 Jul
Guided Tour

2 pm

Brecht-Weigel-Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Brecht and his people

Cemetery tour

Meeting point in the courtyard of the Brecht House 

Registration: brechtweigelmuseum@adk.de

In German

€ 6/4

Wednesday, 12 Jul
Discussions

7 pm

Hanseatenweg

Studio Lobby

Entanglements of Power

With Hanna Aliieva, Oleksandr Burlaka, Sasha Kurmaz, Mykola Ridnyi

Moderation: Bettina Klein

In English

€ 6/4

Wednesday, 12 Jul
Guided Tour

2 pm

Brecht-Weigel-Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Famous women

Cemetery tour

Meeting point in the courtyard of the Brecht House

Registration: brechtweigelmuseum@adk.de

In German

€ 6/4

Wednesday, 12 Jul
Book Presentation

11 am

Regionale Schule „Ehm Welk“, Aula
Ueckerstraße 59
17373 Ueckermünde

Mein Ueckermünde

With pupils from Ueckermünde, Ute Gallmeister, Rolf Giegold, Nataša von Kopp, Friederike Meese, Benjamin Scheuer, Anna Weidenholzer, Lukas Zerbst

In German

Free admission

Tuesday, 11 Jul
Guided Tour

2 pm

Anna-Seghers-Museum
Anna-Seghers-Str. 81
12489 Berlin

Thursday, 6 Jul
Archive Presentation

6 pm

Georg Kolbe Museum
Sensburger Allee 25
14055 Berlin

Art and law. Tilla Durieux's Exile Estate

Welcome: Kathleen Reinhardt, Stephanie Tasch

Lecture: Antonija Mlikota

Talk: Jutta Braun, Werner Heegewaldt, Ruth Lecher

In German 

Free admission, registration via mail at info@georg-kolbe-museum.de

Wednesday, 5 Jul
Guided Tour

2 pm

Brecht-Weigel-Museum
Chausseestraße 125
10115 Berlin

Famous women

Cemetery tour

Meeting point in the courtyard of the Brecht House

Registration: brechtweigelmuseum@adk.de

In German

€ 6/4

Sunday, 2 Jul
Presentation

2 pm – 4:30 pm

Hanseatenweg

Ateliers

JUNGE AKADEMIE – Open Studios

Presentations of the fellows Elnaz Seyedi, Alex Turgeon, Haotian Yu

Ateliers 1-3

Free admission

1 – 2 Jul
Symposium

Pariser Platz

Plenary Hall

Reuse

Sat 1 July, 3 – 9 pm
Sun 2 July, 10 am – 4:30 pm

In German and English, with simultaneous translation from German into English

€ 6/4 Day ticket
€ 9/6 Combi-ticket


Please find below the Akademie der Künste's digital offers.